«Kunstig intelligens (KI) gir store muligheter, men også store utfordringer, skriv Julia Eikeland.

Vi kan ikke gå inn i et KI-krasj i skolen

Publisert Sist oppdatert

Barna må lære det viktigste først: Lese, skrive og regne.

Skolen skal være et sted for læring, ikke en arena der skjermer tar overhånd. Likevel har digitaliseringen gått så raskt at vi i for liten grad har stilt spørsmålet: Hva lærer barna faktisk best av?

Kunstig intelligens (KI) gir store muligheter, men også store utfordringer. For å bruke slike verktøy godt må elever kunne skille mellom riktig og feil, tenke kritisk om svarene de får og bruke teknologien som støtte for egen læring, ikke som en erstatning for egne tanker og eget språk.

Nettopp derfor må vi være særlig varsomme med hvordan KI brukes, og spesielt på de laveste trinnene, der barna fortsatt bygger de helt grunnleggende ferdighetene som all senere læring hviler på: lesing, skriving, regning og evnen til å tenke selv.

Derfor vil Arbeiderpartiet ha mindre ukritisk skjermbruk i skolen, sterkere satsing på lesing, skriving og regning, og tydeligere nasjonale rammer for hvordan KI skal brukes i undervisningen.

Vi må ta ansvar nå. Det betyr klare rammer for bruk av KI-verktøy som setter barnas beste først, samtidig som vi sørger for at lærerne er bedre rustet til å vurdere når teknologien faktisk styrker læringen, og når den ikke gjør det.

Jeg er glad for at Høyres Mathilde-Tybring Gjedde støtter opp om Arbeiderpartiets budskap. Et parti som derimot har vært ganske fraværende i debatten om KI og skjerm i skolen, er Frp. 

Jeg lurer på hva Simen Velle mener: Er han enig i at KI ikke bør være en del av undervisningen for de aller yngste elevene? Mener han at det vi jobber for, nemlig en bedre balanse mellom bok og skjerm i skolen, er et godt eller galt grep? Hva vil Frp jobbe for elevene når det kommer til digitale enheter og KI?

Det største opposisjonspartiet skylder elevene, foreldrene og lærerne et tydelig svar. For KI i skolen må brukes klokt, trygt og på barnas premisser. Målet må være mer og bedre læring, ikke at elevene får tanker og tekster ferdig servert. Det vil gi trygghet for barna og trygghet i skolen.

Laga med Labrador CMS